Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Hĺbka ostrosti
  Priestor na scéne, pred a za rovinou ostrosti, kde sa predmety javia ešte ostré. Hĺbku ostrosti ovplyvňujú vzdialenosť fotografovaného objektu, ohnisková vzdialenosť objektívu a clona.
 • Clona
  Zariadenie v objektíve fotoaparátu, ktorým nastavujeme množstvo svetla prechádzajúce cez objektív.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Chrám blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča v Olejnikove

 
 

Obec: Olejníkov

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 23.01.2012

Miniplanéta

49.187044,21.068285

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História Gréckokatolíckej cirkvi V Olejníkove

Olejnikov je filiálnou obcou farnosti Ľutina, nášho najvýznamnejšieho pútnického miesta. Malebná obec ponorená v pohorí Čergov, bola miestom, kde hlavným zdrojom obživy bola práca v lese. Najväčším majiteľom lesov v Olejnikove bola šľachtická rodina Bornemiszovcou sídliaca v Pečovskej Novej Vsi. V roku 1930 Bornemiszovci darovali nimi vybudovanú, ale nedostatočne využitú školu obyvateľom Olejnikova, aby ju mohli prestavať na chrám.

Prestavbu sa nepodarilo zrealizovať do konca, kvôli hospodárskym a vojnovým udalostiam. Stavba prikrytá novou strechou a malou vežičkou začala po likvidácii našej cirkvi v roku 1950 chátrať. Aj po obnove cirkvi v roku 1968 sa začalo pracovať na dostavbe chrámu, ale nasledujúce normalizačné obdobie stavbu znova zastavilo.

Až v roku 1994 sa veriaci pod vedením miestneho správcu o. Michala Zorvana rozhodli nanovo prestavať polorozpadnutú budovu. V roku 1994 boli zrušené viaceré autobusové spoje z Olejnikova do Ľutiny, ktorými veriaci prichádzali na sv. liturgie do Baziliky. To bol hlavný impulz pre veriacich, ktorí túžili po sviatostnom živote. Architektonické riešenie pripravili architekti Milan Bandžák a Vladimír Šarocký.

Do krásnej prírodnej scenérie navrhli síce murovaný, ale prvkami pripomínajúci drevený chrám. Samotná stavba začala v roku 1995 z milodarov miestnych veriacich, ako aj veriacich z okolitých farností. Veľkou mierou znovu prispela aj rodina Bornemiszovcou, ktorá na výstavbu chrámu darovala potrebné drevo.

Súčastnosť chrámu blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča

Dňa 19. novembra 2000 sa v chráme slávila prvá sv. liturgia. V priebehu nasledujúcich rokov sa ešte dokončil interiér a napokon v roku 2003 vykonal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ slávnostnú posviacku novopostaveného chrámu. Chrám je zasvätený blahoslavenému biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi a jeho okolie popri krásnej prírode zdobí aj vodopád.

zdroj: www.olejnikov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané