Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Scénický režim
    Automatický režim fotoaparátu. Na rozdiel od režimu AUTO má prispôsobené niektoré nastavenia.
  • Interpolácia
    Prevzorkovanie, vytvorenie neexistujúcich obrazových bodov z existujúcich. Vlastnosti nových obrazových bodov sa vypočítajú zo susedných existujúcich bodov pomocou špeciálnych algoritmov.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Chrám blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča v Olejnikove

 
 

Obec: Olejníkov

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 23.01.2012

Miniplanéta

49.187044,21.068285

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História Gréckokatolíckej cirkvi V Olejníkove

Olejnikov je filiálnou obcou farnosti Ľutina, nášho najvýznamnejšieho pútnického miesta. Malebná obec ponorená v pohorí Čergov, bola miestom, kde hlavným zdrojom obživy bola práca v lese. Najväčším majiteľom lesov v Olejnikove bola šľachtická rodina Bornemiszovcou sídliaca v Pečovskej Novej Vsi. V roku 1930 Bornemiszovci darovali nimi vybudovanú, ale nedostatočne využitú školu obyvateľom Olejnikova, aby ju mohli prestavať na chrám.

Prestavbu sa nepodarilo zrealizovať do konca, kvôli hospodárskym a vojnovým udalostiam. Stavba prikrytá novou strechou a malou vežičkou začala po likvidácii našej cirkvi v roku 1950 chátrať. Aj po obnove cirkvi v roku 1968 sa začalo pracovať na dostavbe chrámu, ale nasledujúce normalizačné obdobie stavbu znova zastavilo.

Až v roku 1994 sa veriaci pod vedením miestneho správcu o. Michala Zorvana rozhodli nanovo prestavať polorozpadnutú budovu. V roku 1994 boli zrušené viaceré autobusové spoje z Olejnikova do Ľutiny, ktorými veriaci prichádzali na sv. liturgie do Baziliky. To bol hlavný impulz pre veriacich, ktorí túžili po sviatostnom živote. Architektonické riešenie pripravili architekti Milan Bandžák a Vladimír Šarocký.

Do krásnej prírodnej scenérie navrhli síce murovaný, ale prvkami pripomínajúci drevený chrám. Samotná stavba začala v roku 1995 z milodarov miestnych veriacich, ako aj veriacich z okolitých farností. Veľkou mierou znovu prispela aj rodina Bornemiszovcou, ktorá na výstavbu chrámu darovala potrebné drevo.

Súčastnosť chrámu blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča

Dňa 19. novembra 2000 sa v chráme slávila prvá sv. liturgia. V priebehu nasledujúcich rokov sa ešte dokončil interiér a napokon v roku 2003 vykonal prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ slávnostnú posviacku novopostaveného chrámu. Chrám je zasvätený blahoslavenému biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi a jeho okolie popri krásnej prírode zdobí aj vodopád.

zdroj: www.olejnikov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané