Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Bracketing
  Viacnásobné nasnímanie jednej scény s odstupňovaným nastavením niektorého parametra fotoaparátu.
 • Slnečná clona
  Slúži na odstránenie nežiaducich odleskov zo svetelných lúčov dopadajúcich na sklo objektívu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckého kostola sv. Antona Pustovníka v Jarovniciach

 
 

Obec: Jarovnice

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 24.09.2011

Miniplanéta

49.056552, 21.059787

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História kostola sv. Antona Pustovníka

Rímskokatolícky, pôvodne románsky kostol bol vybudovaný okolo r. 1265. Kostoly v oblasti Spiše sa vtedy stavali na návršiach, takže mali pevnostný charakter. Počas významnej prestavby sa dochovalo pôvodné obvodové murivo s nástennými maľbami v interiéri, štvorcové presbytérium a západný portál. Kňazište je zaklenuté krížovou klenbou so zakosenými hranolovými rebrami cisterciánsko-burgundského typu. Hlavica neskoro románskeho západného portálu je zdobená motívom viničových listov.

Ďalšie úpravy v 14. stor. Z tejto doby je konečná podoba presbytéria, na severnej stene fragment maľby predstavujúci zjavne sv. Antona Pustovníka z tej doby, ďalej štyri operné stĺpy a úzke okná s lomeným oblúkom a kružbou. Na severnej strane presbytéria je situované modrou a červenou farbou polychrómované gotické pastofórium, priestor s tepanou mrežou a reliéfnou postavou Krista Trpiaceho.

Behom prestavby v 15. stor. bola loď zaklenutá klenbou na dvoch stĺpoch, opticky tak priestor pôsobí ako dvojlodie. Svoju podobu menila taktiež veža, tá súčasná je pseudogotická z r. 1832. Tiež interiér je zariadený pseudogoticky, zo sochársko-maliarskej výzdoby je dochovaná plastika Madony s dieťaťom z konca 15. stor. v presbytériu, postavy sv. Mikuláša a sv. Antona z doby okolo r. 1500 na hlavnom oltári a umelecko-historicky veľmi cenná plastika Ukrižovaného Krista z 2. polovice 14. stor.

Bronzová krstiteľnica je zo súboru 21 krstiteľníc v oblasti Spiše vyrobených v známej zvonárskej dielne v Spišskej Nové Vsi. Organová skriňa zo 17. stor. je z dielne významného rezbára P. Grosse zo Spišskej Soboty. Organ bol v polovici 18.st. vyzdobený polychrómovanou drevorezbou.

zdroj:  www.turistik.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané