Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Stabilizátor obrazu
  Zariadenie vo fotoaparáte, alebo objektíve, ktoré eliminuje otrasy a pomáha tým zachovať ostrosť fotografie.
 • Citlivosť ISO
  Rovnako ako u filmových fotoaparátov vyjadruje ISO citlivosť filmu, u digitálnych vyjadruje citlivosť senzora.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch

 
 

Obec: Krivany

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 15.04.2012

Miniplanéta

49.170102,20.91425

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch

V Krivanoch bolo 11 až 12 panských dvorov, 11 väčších Dessewffyovských kaštieľov a 3 až 4 drevené zemianske kúrie pod „dvojkapeľuchovima, stolovima“ (manzardovými) šindľovými strechami. Dve stáli medzi domom A. Čabalu a terajším murovaným domom A.Ďuricu a v druhej šľachtic I.Passuth so šľachtickým emlémom – armálesom na psej koži. Podľa istých údajov jeho predkovia začas bývali aj v kaštieli na Kozlovim brehu. Jeden z Pašutov okolo roku 1800 bol v Krivanoch organistom. Tretia taká istá šindľová kúria stála pri ceste „nakľinku“ vpredu so stodolou, kde je teraz skalka-alpina. Zbúraná bola roku 1930. Bývala v nej nejaká „veľmi múdra“ pani Dessewffyová s veľkým množstvom pamiatkových vecí, ešte aj s rytierskymi brneniami.

Dodnes sa uchoval kaštieľ Marcela Dessewffyho (Štefana Hudyho) s ohradovým múrom a s komplexom kemenných hospodárskych stavieb. Dvor siahal až k potoku, kde boli pánske sypance a šmykňa. Ďalej povyše stál veľmi krásny „štokový“-poschodový Dessewffyovský do ktorého sa v roku 1860 priženil sliezský Nemec Kalman Mozler. Kaštieľ po smrti Mozlera sa mal predať cirkvi na faru, ale spomínaný pozemok kúpil A. Kuchár a ten ho roku 1911 rozpredal občanom len ako stavebný materiál. Pod ním a v záhrade boli obrovské pivnice. Vo dvore kaštieľa bol park s drevinami a sochami.

Uprostred obce bol kaštieľ Ignáca Dessewffyho. V kaštieli sa narodil Štefan Dessewffy, vydavateľ šarišských novín „naša zástava“. Vo dvore bola murovaná stavba s vysokým štítom a kapličkou. Bola v nej pánska kuchyňa a škôlka – ovóda, pre miestne šľachtické deti. Pod cestou na nižním dvore stál „biskupský kaštiľ“. Bol to kaštieľ Juraja Dessewffyho a jeho brata jágerského biskupa.

Poniže Krivian s poľnou cestou k rieke na pozemku nazývanom Odervana pri „Krivim jarku“ bol pánsky majer – súbor budov, ktorý súvisel s pálenicou liehu. Najstaršia paliareň bola pod cestou oproti Bornemiszovému kaštieľu. Najväčším kaštieľom je Bornemiszov. V renesančnom slohu ho dal okolo roku 1650 gróf František Dessewffy, ako hradný, teda obranný kaštieľ s atikou a v nej so strieľňami. Je dvojpodlažný. Okrúhle rohové bašty pôvodne nemali obloky, len strieľne. Neskoršie v ľavej bašte bola kaplnka. Po roku 1830 dal gróf tomáš Szirmay kaštieľ klasicisticky ofasádovať. V roku 1863 a majetok ako svadobný dar dostal Lájoš Bornemisza. Vo dvore kaštieľa boli stajne, kočiarne, hospodárske budovy, dodnes existuje sýpka a kúria, v ktorej bývali pánsky gazdovia. Roku 1980 bol kaštieľ reštaurovaný.

zdroj: hornatorysa.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané