- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Crop faktor
Koeficient, ktorým sa prepočítava ohnisková vzdialenosť objektívov pri fotoaparátoch s menším snímačom, ako je veľkosť políčka klasického filmu. Dá sa vypočítať ako pomer uhlopriečky políčka filmu a uhlopriečky senzora fotoaparátu. - Pomerové meranie
Expozícia sa vyhodnocuje na celej ploche zorného poľa, plocha je rozdelená do menších zón. Pomerové meranie je použiteľné pri väčšine situácií.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch
(zobrazená panoráma)
Panorámy Slovenska na Google Maps
Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch
V Krivanoch bolo 11 až 12 panských dvorov, 11 väčších Dessewffyovských kaštieľov a 3 až 4 drevené zemianske kúrie pod „dvojkapeľuchovima, stolovima“ (manzardovými) šindľovými strechami. Dve stáli medzi domom A. Čabalu a terajším murovaným domom A.Ďuricu a v druhej šľachtic I.Passuth so šľachtickým emlémom – armálesom na psej koži. Podľa istých údajov jeho predkovia začas bývali aj v kaštieli na Kozlovim brehu. Jeden z Pašutov okolo roku 1800 bol v Krivanoch organistom. Tretia taká istá šindľová kúria stála pri ceste „nakľinku“ vpredu so stodolou, kde je teraz skalka-alpina. Zbúraná bola roku 1930. Bývala v nej nejaká „veľmi múdra“ pani Dessewffyová s veľkým množstvom pamiatkových vecí, ešte aj s rytierskymi brneniami.
Dodnes sa uchoval kaštieľ Marcela Dessewffyho (Štefana Hudyho) s ohradovým múrom a s komplexom kemenných hospodárskych stavieb. Dvor siahal až k potoku, kde boli pánske sypance a šmykňa. Ďalej povyše stál veľmi krásny „štokový“-poschodový Dessewffyovský do ktorého sa v roku 1860 priženil sliezský Nemec Kalman Mozler. Kaštieľ po smrti Mozlera sa mal predať cirkvi na faru, ale spomínaný pozemok kúpil A. Kuchár a ten ho roku 1911 rozpredal občanom len ako stavebný materiál. Pod ním a v záhrade boli obrovské pivnice. Vo dvore kaštieľa bol park s drevinami a sochami.
Uprostred obce bol kaštieľ Ignáca Dessewffyho. V kaštieli sa narodil Štefan Dessewffy, vydavateľ šarišských novín „naša zástava“. Vo dvore bola murovaná stavba s vysokým štítom a kapličkou. Bola v nej pánska kuchyňa a škôlka – ovóda, pre miestne šľachtické deti. Pod cestou na nižním dvore stál „biskupský kaštiľ“. Bol to kaštieľ Juraja Dessewffyho a jeho brata jágerského biskupa.
Poniže Krivian s poľnou cestou k rieke na pozemku nazývanom Odervana pri „Krivim jarku“ bol pánsky majer – súbor budov, ktorý súvisel s pálenicou liehu. Najstaršia paliareň bola pod cestou oproti Bornemiszovému kaštieľu. Najväčším kaštieľom je Bornemiszov. V renesančnom slohu ho dal okolo roku 1650 gróf František Dessewffy, ako hradný, teda obranný kaštieľ s atikou a v nej so strieľňami. Je dvojpodlažný. Okrúhle rohové bašty pôvodne nemali obloky, len strieľne. Neskoršie v ľavej bašte bola kaplnka. Po roku 1830 dal gróf tomáš Szirmay kaštieľ klasicisticky ofasádovať. V roku 1863 a majetok ako svadobný dar dostal Lájoš Bornemisza. Vo dvore kaštieľa boli stajne, kočiarne, hospodárske budovy, dodnes existuje sýpka a kúria, v ktorej bývali pánsky gazdovia. Roku 1980 bol kaštieľ reštaurovaný.
zdroj: hornatorysa.sk