Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Samospúšť
  Po stlačení spúšte fotoaparát niekoľko sekúnd čaká a až potom urobí fotografiu. Používa sa namiesto diaľkovej, alebo káblovej spúšte. Aj keď sa nepoužíva často, má mnoho možností využitia.
 • Objektív
  Šošovka, alebo sústava šošoviek fotoaparátu, ktoré premietajú sledovanú scénu na film, snímač alebo iný svetlocitlivý materiál.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch

 
 

Obec: Krivany

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 15.04.2012

Miniplanéta

49.170102,20.91425

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Kaštieľ Marcela Dessewffyho v Krivanoch

V Krivanoch bolo 11 až 12 panských dvorov, 11 väčších Dessewffyovských kaštieľov a 3 až 4 drevené zemianske kúrie pod „dvojkapeľuchovima, stolovima“ (manzardovými) šindľovými strechami. Dve stáli medzi domom A. Čabalu a terajším murovaným domom A.Ďuricu a v druhej šľachtic I.Passuth so šľachtickým emlémom – armálesom na psej koži. Podľa istých údajov jeho predkovia začas bývali aj v kaštieli na Kozlovim brehu. Jeden z Pašutov okolo roku 1800 bol v Krivanoch organistom. Tretia taká istá šindľová kúria stála pri ceste „nakľinku“ vpredu so stodolou, kde je teraz skalka-alpina. Zbúraná bola roku 1930. Bývala v nej nejaká „veľmi múdra“ pani Dessewffyová s veľkým množstvom pamiatkových vecí, ešte aj s rytierskymi brneniami.

Dodnes sa uchoval kaštieľ Marcela Dessewffyho (Štefana Hudyho) s ohradovým múrom a s komplexom kemenných hospodárskych stavieb. Dvor siahal až k potoku, kde boli pánske sypance a šmykňa. Ďalej povyše stál veľmi krásny „štokový“-poschodový Dessewffyovský do ktorého sa v roku 1860 priženil sliezský Nemec Kalman Mozler. Kaštieľ po smrti Mozlera sa mal predať cirkvi na faru, ale spomínaný pozemok kúpil A. Kuchár a ten ho roku 1911 rozpredal občanom len ako stavebný materiál. Pod ním a v záhrade boli obrovské pivnice. Vo dvore kaštieľa bol park s drevinami a sochami.

Uprostred obce bol kaštieľ Ignáca Dessewffyho. V kaštieli sa narodil Štefan Dessewffy, vydavateľ šarišských novín „naša zástava“. Vo dvore bola murovaná stavba s vysokým štítom a kapličkou. Bola v nej pánska kuchyňa a škôlka – ovóda, pre miestne šľachtické deti. Pod cestou na nižním dvore stál „biskupský kaštiľ“. Bol to kaštieľ Juraja Dessewffyho a jeho brata jágerského biskupa.

Poniže Krivian s poľnou cestou k rieke na pozemku nazývanom Odervana pri „Krivim jarku“ bol pánsky majer – súbor budov, ktorý súvisel s pálenicou liehu. Najstaršia paliareň bola pod cestou oproti Bornemiszovému kaštieľu. Najväčším kaštieľom je Bornemiszov. V renesančnom slohu ho dal okolo roku 1650 gróf František Dessewffy, ako hradný, teda obranný kaštieľ s atikou a v nej so strieľňami. Je dvojpodlažný. Okrúhle rohové bašty pôvodne nemali obloky, len strieľne. Neskoršie v ľavej bašte bola kaplnka. Po roku 1830 dal gróf tomáš Szirmay kaštieľ klasicisticky ofasádovať. V roku 1863 a majetok ako svadobný dar dostal Lájoš Bornemisza. Vo dvore kaštieľa boli stajne, kočiarne, hospodárske budovy, dodnes existuje sýpka a kúria, v ktorej bývali pánsky gazdovia. Roku 1980 bol kaštieľ reštaurovaný.

zdroj: hornatorysa.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané