Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • NiCd
  Nabíjateľná batéria do prenosných zariadení, dnes nahrádzaná výkonnejšími a ľahšími LiIon batériami.
 • Ohnisková vzdialenosť
  Vzdialenosť od stredu šošovky objektívu po jej ohnisko. Ohnisko je miesto, kde je premietaný obraz najostrejší.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Rožkovany s Rímskokatolíckym kostolom sv. Antona

 
 

Obec: Rožkovany

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 05.11.2011

Miniplanéta

49.135594, 20.991164

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Prvá nepriama zmienka o obci Rožkovany

Prvá nepriama zmienka o Rožkovanoch je z roku 1278, Kedy Ladislav IV. daroval Tekulovcom a Budunovmu synovi Andrejovi opustené dediny za zásekmi vedľa Červenice „Peturmezeu, Kuzurmezeu, Putrumezeu a Hozumezeu“. Zaujímavá je osada s názvom Hoziumezeu, ktorá sa nachádzala na mieste terajších Rožkovian.

Prvá priama písomná zmienka o obci Rožkovany

Prvá priama písomná zmienka pochádza od jágerskeho biskupa Čanadína, ktorý chcel pripojiť hornotoryské farnosti do Jágerskej diecézy a tým získať časť z desiatkov od tamojších farníkov. Táto úprava odvádzania desiatkov v peniazoch z roku 1323 sa týkala aj poddaných z Rožkovian. Pri tejto príležitosti vznikla najstaršia správa o tejto dedine, z ktorej vyplýva, že Rožkovany jestvovali dávnejšie pred rokom 1323.

Obec Rožkovany v stredoveku

V stredoveku patrila viacerým zemepánom, v 16. storočí Roskoványiovcom, v 19. storočí tu mali majetok aj Bánóvcom, Péchyovcom, Czabalayovci a Sentyvanyiovci. Medzi najvýznamnejších vlastníkov dediny patrí rodina Roskovanyiovcov, ktorú treba hľadať v rode Tekule. Jej zakladateľ je roku 1278 listinne doložený.

História obce Rožkovany

Sedliacke domácnosti okrem richtára boli v roku 1427 zdanené od 41 port, takže Rožkovany boli veľkou dedinou. Rožkovany aj po schudobnení sedliakov a zmenšení počtu ich domácností zostali aj koncom 16. storočia veľkou dedinou. Okrem miestnych zemanov a osadenstva fary tu žilo najmä poddanské obyvateľstvo. Počas prvého sčítania ľudu, v roku 1787 mala obec 83 domov a 658 obyvateľov, v roku 1828 103 domov a 759 obyvateľov. V druhej polovici 19. storočia sa veľká časť obyvateľstva vysťahovala. V roku 1910 v nej žilo 591 obyvateľov. Obyvateľstvo sa v minulosti zaoberalo tradičným poľnohospodárstvom, ovocinárstvom a pláteníctvom. Do roku 1918 obec administratívne patrila do Šarišskej stolice.

Okolo roku 1749 sa spomína veľká drevená fara, o ktorej sa nevedelo, kedy a kým bola postavená. V kánonickej vizitácii z roku 1775 sa spomína fara vo veľmi biednom stave. Knižnica na fare obsahovala okolo 25 titulov. V roku 1804 bola postavená nová budova fary. V roku 1833 vo farskej knižnici sa nachádzalo viac ako 50 kníh. Nová fara bola postavená v rokoch 1858-1860. Na jeseň 1865 postihol faru, školu a hospodárske budovy požiar. V roku 1966 sa stará fara zbúrala a na jej mieste sa začala stavať nová farská budova. Oprava fary a následná maľba sa prevádzala v roku 1982. Strecha na budove sa opravovala v roku 1987.

 

zdroj: www.rožkovany.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané