- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Konvertor
Zariadenie, ktoré sa pripája k objektívu a mení jeho parametre, ako ohnisko, zorný uhol, alebo minimálnu vzdialenosť zaostrenia. Patria sem medzikrúžky, predsádky alebo tele konvertory. - Slnečná clona
Slúži na odstránenie nežiaducich odleskov zo svetelných lúčov dopadajúcich na sklo objektívu.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Obec Rožkovany s Rímskokatolíckym kostolom sv. Antona
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Obec Rožkovany s Rímskokatolíckym kostolom sv. Antona
(zobrazená panoráma)
Kostoly a Kaplnky
Panorámy Slovenska na Google Maps
Prvá nepriama zmienka o obci Rožkovany
Prvá nepriama zmienka o Rožkovanoch je z roku 1278, Kedy Ladislav IV. daroval Tekulovcom a Budunovmu synovi Andrejovi opustené dediny za zásekmi vedľa Červenice „Peturmezeu, Kuzurmezeu, Putrumezeu a Hozumezeu“. Zaujímavá je osada s názvom Hoziumezeu, ktorá sa nachádzala na mieste terajších Rožkovian.
Prvá priama písomná zmienka o obci Rožkovany
Prvá priama písomná zmienka pochádza od jágerskeho biskupa Čanadína, ktorý chcel pripojiť hornotoryské farnosti do Jágerskej diecézy a tým získať časť z desiatkov od tamojších farníkov. Táto úprava odvádzania desiatkov v peniazoch z roku 1323 sa týkala aj poddaných z Rožkovian. Pri tejto príležitosti vznikla najstaršia správa o tejto dedine, z ktorej vyplýva, že Rožkovany jestvovali dávnejšie pred rokom 1323.
Obec Rožkovany v stredoveku
V stredoveku patrila viacerým zemepánom, v 16. storočí Roskoványiovcom, v 19. storočí tu mali majetok aj Bánóvcom, Péchyovcom, Czabalayovci a Sentyvanyiovci. Medzi najvýznamnejších vlastníkov dediny patrí rodina Roskovanyiovcov, ktorú treba hľadať v rode Tekule. Jej zakladateľ je roku 1278 listinne doložený.
História obce Rožkovany
Sedliacke domácnosti okrem richtára boli v roku 1427 zdanené od 41 port, takže Rožkovany boli veľkou dedinou. Rožkovany aj po schudobnení sedliakov a zmenšení počtu ich domácností zostali aj koncom 16. storočia veľkou dedinou. Okrem miestnych zemanov a osadenstva fary tu žilo najmä poddanské obyvateľstvo. Počas prvého sčítania ľudu, v roku 1787 mala obec 83 domov a 658 obyvateľov, v roku 1828 103 domov a 759 obyvateľov. V druhej polovici 19. storočia sa veľká časť obyvateľstva vysťahovala. V roku 1910 v nej žilo 591 obyvateľov. Obyvateľstvo sa v minulosti zaoberalo tradičným poľnohospodárstvom, ovocinárstvom a pláteníctvom. Do roku 1918 obec administratívne patrila do Šarišskej stolice.
Okolo roku 1749 sa spomína veľká drevená fara, o ktorej sa nevedelo, kedy a kým bola postavená. V kánonickej vizitácii z roku 1775 sa spomína fara vo veľmi biednom stave. Knižnica na fare obsahovala okolo 25 titulov. V roku 1804 bola postavená nová budova fary. V roku 1833 vo farskej knižnici sa nachádzalo viac ako 50 kníh. Nová fara bola postavená v rokoch 1858-1860. Na jeseň 1865 postihol faru, školu a hospodárske budovy požiar. V roku 1966 sa stará fara zbúrala a na jej mieste sa začala stavať nová farská budova. Oprava fary a následná maľba sa prevádzala v roku 1982. Strecha na budove sa opravovala v roku 1987.
zdroj: www.rožkovany.sk