Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Rýchlosť uzávierky
  Doba, počas ktorej dopadá svetlo prechádzajúce cez objektív na svetlocitlivý materiál vo fotoaparáte. Vo fotografickej praxi sa častejšie stretneme s pojmom expozičný čas.
 • Stabilizátor obrazu
  Zariadenie vo fotoaparáte, alebo objektíve, ktoré eliminuje otrasy a pomáha tým zachovať ostrosť fotografie.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Obec Tichý Potok s Gréckokatolíckym chrámom Pr. Bohorodičky

 
 

Obec: Tichý Potok

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 12.05.2012

Miniplanéta

49.147538,20.786712

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Tichý Potok - prvá písomná zmienka

Prvá správa o obci je v súpise dedín Šarišskej stolice z roku 1427, zdanených daňou kráľovi. Stručný zápis uvádza, že dedina v tomto čase vedená pod názvom Štelbach patrila šľachticom z Brezovice a sedliaci boli zdanení od 8 port. Pôvodný názov dediny bol nemecký Stielbach vo význame tichý potok , ktorý idealizuje zemepisne prostredie.

Tichý potok - história obce

V druhej polovici 14. Storočia postavili murovaný gotický kostol /cerkov/ , ktorý bol v roku 1696 prestavaný. Podľa byzantského protokolu z roku 1750 a chrám mal 3 zvony. Koncom 16. Storočia bol Štelbach stredne veľkou dedinou, kde bola fara a škola pre prvý stupeň. V roku 1628 obec vyhorela. V roku 1787 mala obec 58 rodinných domov a 409 obyvateľov , v roku 1890 mala obec 768 obyvateľov, v roku 1921 -564, 1980 – 481, 1990 – 400. Pokles počtu obyvateľov ovplyvnila vo veľkej miere príprava výstavby vodárenskej nádrže na pitnú vodu a neistota, ktorá trvala do roku 1994.

V roku 2000 bolo v obci 140 súpisných čísiel a v obci žilo 394 obyvateľov. V roku 1981 bola v obci škola zrušená v súvislosti s výstavbou veľkej školy v obci Brezovica. V roku 1997 bola škola zrekonštruovaná pomocou finančných prostriedkov získaných zo zdrojov mimovládnych organizácií a nadácií, zahraničných darov a obecnej pokladne, ale hlavne vďaka dobrovoľnej práce aktívnych občanov obce. Na sviatok „Pokrova“ bola škola znovu otvorená a odvtedy nesie názov

Cirkevná základná škola Pod ochranou Bohorodičky v Tichom Potoku pre 1.-4.ročník. Od 70 –tých rokov je v obci miestna ľudová knižnica / dnes Obecná knižnica/, v ktorej je možné na dlhé zimné večery vypožičať z bohatého výberu starších titulov, ale aj modernej, náučnej literatúry nielen pre detí ale aj dospelých. V roku 1997 obec postihla povodeň, kedy 100 ročná voda spôsobila veľké škody, zničila most Černakovec, určité úseky miestnej komunikácie, miestneho rozhlasu, vodovou ako aj majetok občanov, ploty, záhradky, časť rodinného domu. V tomto roku bola tiež zbúraná budova farskej budovy a začala sa stavba novej, ktorá bola v roku 2001 dokončená.

Budova obecného úradu je zrekonštruovaná budova garáže pre autobus, preto že naša obec je okrajovou obcou a v minulosti tu autobusy končili aj začínali linky. Naposledy v roku 2000 boli ku kultúrnemu domu pristavené toalety a chodba so vstupom a miestnosťou na umývanie riadov.

zdroj: saris.eu.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané