Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Redukcia šumu
  Odstránenie nežiaduceho šumu z fotografie, ktorý vzniká pri zlých svetelných podmienkach, nastavením vysokej citlivosti ISO alebo dlhým expozičným časom.
 • Megapixel
  Megapixely sa využívajú v digitálnej fotografii na vyjadrenie rozlíšenia čipu fotoaparátu. Rozlíšenie čipu fotoaparátu určuje, aké maximálne rozmery môže mať výsledná fotografia.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie v Ratvaji

 
 

Obec: Ratvaj pri Sabinove

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 31.07.2011

Miniplanéta

49.112489, 21.196889

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História obce Ratvaj

Pravdepodobne v druhej polovici 14. stor. na juhovýchodnom úpätí pohoria Čergov bola založená obec Ratvaj. Najstaršia zachovaná správa o Ratvaji vznikla v r. 1374 v súvislosti s ohraničovaním majetku Posolaka, ktorý susedil s chotárom obce. V písomnostiach zo 14-16 stor. sa vyskytuje pod názvami RATHWAY, RATHUUAY a RATWAY. Pôvodný význam názvu zostáva nejasný, čo sťažuje objasnenie pôvodu dediny.

Na základe vlastníckej príslušnosti okolitých dedín môžeme usúdiť, že Ratvaj patril v 14. stor. zemanom Ďuričkovcom. V priebehu nasledujúcich storočí sa vystriedalo niekoľko majiteľov.

Podľa daňového súpisu z r. 1427 boli sedliacke domácnosti okrem richtárovej zdanené od 18 port, takže Ratvaj bol stredne veľkou dedinou. Koncom 15. a v prvej polovici 16. stor. väčšina sedliakov opustila dedinu, iní stratili pozemky a upadli medzi želiarov. Ochudobňovanie sedliakov pokračovalo aj v nasledujúcom období v takej miere, že v r. 1600 bolo v obci len 8 obývaných poddanských domov a kúria miestnych zemanov. Na základe údajov zo štatistiky v r. 1787 bolo v obci 17 domov a 130 obyvateľov. Mierny nárast bol zaznamenaný v r. 1828, kedy bolo v obci 20 domov a 156 obyvateľov. Do demografického vývoja nepriaznivo zasiahlo v r. 1850-1890 vysťahovalectvo. Počet obyvateľov do r. 1938 nedosiahol ani 100, preto Ratvaj zaradil medzi veľmi malé obce. Obyvatelia sa zaoberali tradičným poľnohospodárstvom.

Pečať obce Ratvaj

Z heraldicko - sfragistických prameňov sa zachoval odtlačok typária z r. 1786 na písomnosti z 12. mája 1787. Rytec v pečatnom poli stvárnil z pažite vyrastajúci strom, ponad ktorý letí bocian a po stranách typický poľnohospodársky motív, vpravo lemeš, vľavo čerieslo. V kruhopise pečate je v latinskom jazyku uvedene: SIGIL (lum) : POS (sessionis) : RATVAY: 1786 (Pečať obce Ratvaj). S uvedeným pečatidlom richtár obce potvrdzoval obecné písomnosti pravdepodobne len do prvej tretiny 19. stor., kedy došlo k zmene a obec používa už inú pečať, ktorá sa zachovala na písomnosti až z r. 1868.

Podľa motívu a výskytu podobných pečatí v iných obciach usudzujeme, že pečatidlo bolo zhotovené v 30. rokoch 19. stor. V strede pečatného poľa je vyobrazený snop obilia, do ktorého je zľava napichnutý kosák. Po obvode pečate je kruhopis v znení: SIGILLUM POONIS RATWAI. (Pečať obce Ratvaj)

zdroj: www.saris.eu.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané