Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Sekvenčné snímanie
    Vyhotovenie niekoľkých fotografií v krátkom časovom intervale jediným stlačením spúšte.
  • Citlivosť ISO
    Rovnako ako u filmových fotoaparátov vyjadruje ISO citlivosť filmu, u digitálnych vyjadruje citlivosť senzora.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie v Ratvaji

 
 

Obec: Ratvaj pri Sabinove

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 31.07.2011

Miniplanéta

49.112489, 21.196889

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História obce Ratvaj

Pravdepodobne v druhej polovici 14. stor. na juhovýchodnom úpätí pohoria Čergov bola založená obec Ratvaj. Najstaršia zachovaná správa o Ratvaji vznikla v r. 1374 v súvislosti s ohraničovaním majetku Posolaka, ktorý susedil s chotárom obce. V písomnostiach zo 14-16 stor. sa vyskytuje pod názvami RATHWAY, RATHUUAY a RATWAY. Pôvodný význam názvu zostáva nejasný, čo sťažuje objasnenie pôvodu dediny.

Na základe vlastníckej príslušnosti okolitých dedín môžeme usúdiť, že Ratvaj patril v 14. stor. zemanom Ďuričkovcom. V priebehu nasledujúcich storočí sa vystriedalo niekoľko majiteľov.

Podľa daňového súpisu z r. 1427 boli sedliacke domácnosti okrem richtárovej zdanené od 18 port, takže Ratvaj bol stredne veľkou dedinou. Koncom 15. a v prvej polovici 16. stor. väčšina sedliakov opustila dedinu, iní stratili pozemky a upadli medzi želiarov. Ochudobňovanie sedliakov pokračovalo aj v nasledujúcom období v takej miere, že v r. 1600 bolo v obci len 8 obývaných poddanských domov a kúria miestnych zemanov. Na základe údajov zo štatistiky v r. 1787 bolo v obci 17 domov a 130 obyvateľov. Mierny nárast bol zaznamenaný v r. 1828, kedy bolo v obci 20 domov a 156 obyvateľov. Do demografického vývoja nepriaznivo zasiahlo v r. 1850-1890 vysťahovalectvo. Počet obyvateľov do r. 1938 nedosiahol ani 100, preto Ratvaj zaradil medzi veľmi malé obce. Obyvatelia sa zaoberali tradičným poľnohospodárstvom.

Pečať obce Ratvaj

Z heraldicko - sfragistických prameňov sa zachoval odtlačok typária z r. 1786 na písomnosti z 12. mája 1787. Rytec v pečatnom poli stvárnil z pažite vyrastajúci strom, ponad ktorý letí bocian a po stranách typický poľnohospodársky motív, vpravo lemeš, vľavo čerieslo. V kruhopise pečate je v latinskom jazyku uvedene: SIGIL (lum) : POS (sessionis) : RATVAY: 1786 (Pečať obce Ratvaj). S uvedeným pečatidlom richtár obce potvrdzoval obecné písomnosti pravdepodobne len do prvej tretiny 19. stor., kedy došlo k zmene a obec používa už inú pečať, ktorá sa zachovala na písomnosti až z r. 1868.

Podľa motívu a výskytu podobných pečatí v iných obciach usudzujeme, že pečatidlo bolo zhotovené v 30. rokoch 19. stor. V strede pečatného poľa je vyobrazený snop obilia, do ktorého je zľava napichnutý kosák. Po obvode pečate je kruhopis v znení: SIGILLUM POONIS RATWAI. (Pečať obce Ratvaj)

zdroj: www.saris.eu.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané