Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Aberácia
  Farebná chyba šošoviek objektívu, ktorá spôsobuje rôzne deformácie obrazu. Najčastejšie sú neostrosť a farebné lemovanie kontrastných hrán, pri širokouhlých objektívoch deformácie priamok.
 • Hľadáčik
  Otvor vo fotoaparáte, cez ktorý sa fotograf pozerá na scénu. Okrem fotografovanej scény sa v hľadáčiku zobrazujú rôzne informácie nastavení fotoaparátu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Hanigovský hrad - podhradie

 
 

Obec: Hanigovce

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 07.11.2011

Miniplanéta

49.189408,21.039499

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Hanigovský hrad - geografické členenie

Ruiny hradu ležia na pomerne strmom homoľovitom kopci na severovýchod od obce Hanigovce, v Šarišskom podolí SV od Lipian, na úpätí Čerchovského pohoria., Hanigovce

Hanigovský hrad - exteriér hradu

Dispozícia hradu zodpovedá jeho dobe vystavania - roku 1432. Kamenný hrad zaberal celý vrchol ostrožiny zhruba 55m x 20m. Celé priestranstvo obklopovalo hradobné opevnenie, ktoré sa napája na palác, na najvyššom mieste plošiny. Dvojpodlažný palác mal obdĺžnikový pôdorys (14,2-14,7m x 5,7-6m). Opevnenie nádvoria malo nerovnakú hrúbku muriva (120-180cm) čo azda súvisí s prístupovou komunikáciou.

Tá vstupovala do nádvoria z južnej strany 2,5m širokou bránou zabezpečenou strážnou vežou postavenou z vnútornej strany opevnenia. Na obvodovom múre sú aj stopy po ochodzi. Opevnenie sa napájalo na dva andezitové bloky, do ktorých sú vytesané lôžka pre delá (30 x 28cm). Strieľne zabezpečovali hrad od jeho prístupnejšej strany. Na nádvorí predpokladáme ešte drevené hospodárske budovy, po iných kamenných budovách stopy na hrade nie sú.

 

zdroj: zamky.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané