Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Samospúšť
  Po stlačení spúšte fotoaparát niekoľko sekúnd čaká a až potom urobí fotografiu. Používa sa namiesto diaľkovej, alebo káblovej spúšte. Aj keď sa nepoužíva často, má mnoho možností využitia.
 • Dynamický rozsah
  Rozsah jasov, ktoré sú schopné zachytiť jednotlivé body snímača. Jasy scény presahujúce dynamický rozsah snímača sa na fotografii prejavujú ako prepaly a tiene (čierne plochy).
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Hanigovský hrad - nádvorie

 
 

Obec: Hanigovce

Typ: Hrady a zámky

Dátum pridania: 07.11.2011

Miniplanéta

49.190125,21.039143

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História Hanigovského hradu

Na mieste murovaného hradu stál pravdepodobne už v 13. storočí drevený hrádok. Z prameňov je však potvrdené, že až v roku 1322 získava šľachtic Mičko z pôvodného kráľovského majetku hradu Šariš majetok v Pečovskej Novej Vsi, ktorý siahal až do údolia Tople a na tomto majetku dal vystavať drevený hrad castrum Wywar, ktorý v roku 1341 prepustil synovi Lorandovi.

V nasledujúcom roku kráľ Ľudovít I. potvrdil Mičkovi a jeho synom držbu majetkov a povolil prebudovať drevený hrad na kamenný. Vymretím Mičkovej vetvy rodu prešiel hrad v roku 1398 kráľovi, ktorý ho predáva Prokopovi Balickému za 600 zlatých florénov, v roku 17404 ho zálohuje jeho bratovi a v roku 1410 ho vymieňa za zálohu za hrad Sklabiňu. V rokoch 1410-1411 poveril jasovský konvent a Spišskú Kapitulu, aby nového vlastníka - Imricha z Perína - uviedli do vlastníctvy majetkov panstva hrádok.

V roku 1448 sa hradu zmocnili bratríci a ohrozovali odtiaľ kráľovské mesto Bardejov. Preto vojská kráľa Mateja v roku 1460 zaútočili na hrad a v nasledujúcom roku sa ho aj zmocnili. Bohatým magnátom z Perína patril hrad do roku 1512, kedy ho prepustili šľachticom z Torysy. V roku 1556 ho spolu so susedným hradom Kamenica obsadilo vojsko Ferdinanda I. a v roku 1557 hrad vyhorel. V tom čase dostali na majetky v šarišskej stolici sedmohradskí šľachtici Martin a Gašpar Pečovskí a patril k nim aj Hanigovský hrad. Tí ho však neobnovili, pretože si svoje sídlo postavili v Novej Vsi, dnes Pečovská Nová Ves.

 

zdroj: zamky.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané