- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Expozimeter
Zariadenie na meranie svetelných pomerov na scéne. Digitálne fotoaparáty majú zabudovaný vlastný expozimeter, pomocou ktorého dokážu automaticky nastaviť expozíciu. Existujú aj externé expozimetre, samostatné zariadenia, ktoré slúžia na rovnaký účel. - Aberácia
Farebná chyba šošoviek objektívu, ktorá spôsobuje rôzne deformácie obrazu. Najčastejšie sú neostrosť a farebné lemovanie kontrastných hrán, pri širokouhlých objektívoch deformácie priamok.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Hubošovce pri Sabinove
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy Slovenska na Google Maps
História obce Hubošovce
Najstaršia písomná zmienka o Kysfalu je v listine z roku 1409 o súdení viacerých šarišských zemanov a poddaných za krádeže, medzi ktorými boli aj traja poddaní z Kysfalu. Vznik dediny možno predpokladať koncom 13., prípadne začiatkom 14. storočia. Začiatkom 15. storočia v obci bývali zemania s prezývkou Gombos. Podľa ich prezývky dostala obec nový názov Gombosfalu. Zemepán Ján Gombos vlastnil Kysflu ešte v roku 1431, v roku 1435 už Gombosfalwa. Gombošovci boli feudálnymi pánmi obce s krátkymi prestávkami až do polovice 19. storočia. V 16. storočí boli Hubošovce zväčša želiarskou osadou, obyvatelia obrábali polia a lúky pre zemanov. Boli stredne veľkou dedinou.
Začiatkom 17. storočia dali zemania postaviť kúriu v renesančnom slohu, v polovici 18. storočia bola upravená a po roku 1945 prestavaná pre potreby školy. Druhá kúria bola postavená v roku 1809 v klasicistickom štýle. Barokový kostol zasvätený Panne Márii postavený v roku 1700, je ďalšou dominantou obce. V roku 1766 bola stavba definitívne ukončená a v roku 1940 renovovaná. Obyvatelia sa zaoberali tradičným poľnohospodárstvom.
Približne koncom 19. storočia bola k Hubošoviciam pričlenená pôvodne samostatná dedina Svätý Jur, ktorá dnes tvorí miestnu časť obce. Najstaršia správa o Svätom Jure je v listine z roku 1307. Dedinu založili a dali vybudovať na svojich majetkoch zemania Tekulovci okolo kostola sv. Juraja, ktorý existoval už v 13. storočí. Pôvodne gotický kostol bol v roku 1763 upravený barokovými prvkami. Svätý Jur bol sídlom farnosti až do začiatku 20. storočia. Názov obce sa vyskytuje v latinskom tvare Sanctus Georgius, na písomnostiach zo začiatku 14. storočia. Neskôr sa vyskytuje v maďarskom tvare Zengyurg. Pomenovanie obce vzniklo z názvu patrocínia miestneho kostola Svätého Juraja. Nárečový slovenský názov Svätý Dzur, pretrval až do polovice 20. storočia. Od polovice 16. storočia zmenil svojho majiteľa a v priebehu nasledujúcich storčí sa feudálnymi pánmi stali viacerí šľachtici.
V roku 1600 v obci boli 4 obývané poddanské domy, kostol, fara a škola. Svätý Jur prešiel neobvyklým vývojom, z osady zemanov sa stal osadou poddaných. Nepretržite v ňom žilo a žije osadenstvo fary. Dňa 31.7.1914 priniesol, notár Juraj Tomek zo Sabinova mobilizačnú vyhlášku, v ktorej bol rozkaz, aby všetci vojaci do 48 hodín nastúpili k svojmu vojenskému útvaru. V roku 1916 nastal veľký nedostatok potravín, zaviedol sa lístkový systém. Rekvirovali sa zvony a píšťaly orgánov v kostoloch. Množili sa krádeže. Tento stav pokračoval do konca I. svetovej vojny. Počas II. svetovej vojny bolo v školskej budove ubytované nemecké vojsko. Obec Hubošovce bola oslobodená dňa 22.1.1945. V povojnovom období po II. svetovej vojne dochádza k postupným zmenám v živote jej obyvateľov. Vytvárajú sa nové pracovné príležitosti.
Symboly obce Hubošovce
Pečať (Hubošovce)
Odtlačok pečatidla, nekvalitný, obce Hubošovce sa zachoval z roku 1786 na písomnosti zo 7. mája 1787. Na pečati s kruhopisom POS (sessio) GOMBOSFALVA 1786 (Obec Hubošovce) je v pečatnom poli vyobrazený motív: Z pažite vyrastajúci košatý strom, sprevádzaný ostrím odvrátené radlice lemeš a čerieslo. V roku 1868 si obec dala vyhotoviť nové typárium s motívom: dva oproti sebe sa pasúce jelene.
zdroj: www.hubosovce.ocu.sk