Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Expozičný čas
  Dĺžka doby, počas ktorej dopadá svetlo prechádzajúce cez objektív na svetlocitlivý materiál vo fotoaparáte.
 • Expozimeter
  Zariadenie na meranie svetelných pomerov na scéne. Digitálne fotoaparáty majú zabudovaný vlastný expozimeter, pomocou ktorého dokážu automaticky nastaviť expozíciu. Existujú aj externé expozimetre, samostatné zariadenia, ktoré slúžia na rovnaký účel.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Katedrály svätého Martina v Spišskom Podhradí

 
 

Obec: Spišské Podhradie

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 02.11.2012

Miniplanéta

49.000545,20.740744

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Interiér Katedrály svätého Martina v Spišskom Podhradí

V roku 1684 v Spišskej Kapitule vzniklo jezuitské gymnázium. Prvý biskup Karol Salbeck začal budovať kňazský seminár, ktorý začal svoju činnosť v roku 1815. Biskup Ján Ladislav Pyrker v roku 1819 tu zriadil aj najstarší známy učiteľský ústav v celom Uhorsku.

Po nástupe biskupa Jána Vojtaššáka v roku 1921 sa obnovil duchovný život v diecéze. Postupne vznikali nové vzdelávacie a výchovné inštitúcie, charita, farnosti, spolky, či združenia. Bola zavedená každodenná poklona Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej po jednotlivých farnostiach diecézy podľa presného plánu, čo sa zachováva dodnes.

V roku 1925 sa uskutočnila diecézna synoda, ktorej závery na dlhé roky pomohli zachovať duchovný život a účinné riadenie diecézy aj počas nespravodlivého väznenia biskupa Vojtaššáka, ale aj po jeho smrti až do pádu komunizmu. Spišská diecéza bola počas komunizmu takmer 40 rokov bez biskupa. Riadená bola tzv. kapitulnými vikármi.

V roku 1989 sa stal spišským biskupom Mons. František Tondra, ktorý v zmenených okolnostiach doby obnovil všetky potrebné inštitúcie a duchovný život v diecéze. Na konci svojho pôsobenia vyhlásil Druhú diecéznu synodu, ktorej závery sa v súčasnosti uvádzajú do života.

Súčasný biskup Mons. Štefan Sečka je 14. spišský biskup. Spišské biskupstvo je súčasťou východnej cirkevnej provincie a spolu s Rožňavským biskupstvom je sufragánom Košického arcibiskupstva.

 

zdroj: kapitula.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané