Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Firmware
  Softvér na ovládanie funkcií fotoaparátu. Je súčasťou každého digitálneho fotoaparátu a je možné ho aktualizovať.
 • Digitálny zoom
  Priblíženie snímaného objektu na fotografii. Je to len simulácia optického zoomu. Pri jeho použití sa využíva iba časť snímača a kvalita výslednej fotografie sa zhoršuje.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckeho kostola sv.Demetra v Ražňanoch

 
 

Obec: Ražňany pri Sabinove

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 28.09.2011

Miniplanéta

49.081384, 21.083286

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História Rímskokatolíckeho kostola svätého Demetra v Ražňanoch

Kostol postavený v roku 1510 na starých základoch. V roku 1540 rozšírený a v rokoch 1778 a 1908 obnovený. Na stavbe sa zúčastnil staviteľ Ján z Prešova. Na pastofúriu pracoval tiež kamenár z okruhu Vincenta z Dubrovníka. Stavbu finančne podporoval Demeter de Ňarš, svätiaci biskup v Ostrihome, rodák z Ňaršan (starší názov pre obec Ražňany).

Ražňany - významné osobnosti

Z významných osobností pôsobiacich v obci nemožno nespomenúť kňaza a politika, kanoníka vdp. Štefana Onderču, vynikajúcu osobnosť slovenských cirkevných a národných dejín.

Tento starostlivý duchovný otec tu pôsobil od roku 1913 až do svojej smrti roku 1937. Za jeho pôsobenia farnosť bola vzorom usporiadanej, náboženskej a národne prebudenej obce. Už v prvých dňoch novej ČSR vybadal Štefan Onderčo maďarizačné tendencie na východnom Slovensku.

Preto 17. decembra 1918 zvolal na faru do Ňaršan verejné politické zhromaždenie, na ktorom prítomní zo širokého okolia vydali prehlásenie proti pokusom o vytvorenie tzv. "Vichodosloviackej republiky", a tým pripojenie východného Slovenska k Maďarsku a prihlásili sa k spoločnému štátu Čechov a Slovákov. Od roku 1919 bol Štefan Onderčo poslancom poslaneckej snemovne Národného zhromaždenia a od roku 1935 aj jedným z jeho štyroch podpredsedov.

Jeho agilnou činnosťou sa Ňaršany stali národným strediskom a ňaršanská fara baštou slovenských počínaní na slovenskom východe. Kiež by črty jeho osobnosti boli pre nás inšpirujúce aj v dnešnej dobe. Nech nás k tomu nabáda aj pamätná tabuľa na miestnej fare, pripomínajúca nám jeho obetavú službu Cirkvi a svojmu slovenskému ľudu, lebo ich rovnako miloval.

Zdroj: www.raznany.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané