- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Bokeh
Výraz pre označenie spôsobu rozostrenia priestoru mimo roviny zaostrenia. - Citlivosť ISO
Rovnako ako u filmových fotoaparátov vyjadruje ISO citlivosť filmu, u digitálnych vyjadruje citlivosť senzora.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Ostrovany s kostolom sv. Kozmu a Damiána
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Ostrovany s kostolom sv. Kozmu a Damiána
(zobrazená panoráma)
Panorámy Slovenska na Google Maps
História obce Ostrovany
Ostrovany ležia v šarišskom Podolí na terase rieky Torysa v blízkosti okresného mesta Sabinov. Je to archeologická lokalita európskeho významu.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1248 ako časť panstva hradu Šariš. Miestni obyvatelia sa zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom a ovocinárstvom. Od roku 1399 sa obec stala zemianskym majetkom, keď kráľ Žigmund daroval obec Petrovi zo Stretavy. Ostrovany vlastnili jeho potomkovia ešte aj v prvej polovici 16. storočia. V druhej polovici tohto storočia boli vlastníkmi obce najmä zemania z Bertotoviec, Kalnišťa a Šemše. Poslednými zemanmi boli Bánóovci, ktorí okrem pozemkov vlastnili aj kaštieľ v rokokovom slohu z polovice 18. storočia a kuriálny dom (kúria). Kaštieľ bol upravovaný v prvej tretine 19. storočia.
Zaujímavosťou je aj dendrologický park (10 ha) so vzácnymi drevinami založený touto rodinou v roku 1858, ktorý je tiež zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. Táto kultúrna pamiatka bola v rámci reštitúcií (ako aj ostatný majetok) roku 1993 vrátená pôvodným majiteľom a v súčasnosti je značne zanedbaná. Chotár obce bol nepretržite osídlený od obdobia neolitu, o čom svedčia archeologické nálezy z tejto doby a nálezy z eneolitu, bronzovej a hallštattskej doby, kniežacie hroby z rímskej doby a slovanské sídliskové nálezy.
Kostol sv. Kozmu a Damiána v Ostrovanoch
Dominantnou stavbou dediny je rímskokatolícky kostol, ktorý bol postavený v románskom slohu už po založení obce. Neskôr v roku 1530 nadobudol aj prvky renesančnej stavby a v roku 1741 aj niektoré barokové znaky kostola. Po požiari v roku 1851 sa výrazne zmenila veža (do takého tvaru, aký je v súčasnej dobe) a kostol dostal aj klasicistické prvky. Dostavba s rozšírením niektorých častí sa udiala v roku 1992. V roku 1920 bol pri kostole postavený pomník venovaný padlým vojakom-občanom prvej svetovej vojny.
Kostol je zasvätený dvom svätcom - Kozmovi a Damiánovi. Patróni obce a kostola majú sviatok 26. septembra. V Budapešti v múzeu umeleckých predmetov Szépmüvészeti sa nachádza gotická socha Panny Márie z čias okolo r. 1480 z rímskokatolíckeho kostola z obce.
Vývoj názvu obce Ostrovany
Medzi chotárom obce Ostrovany a Ražňany tečie na vodu dosť bohatý potok „Chotár“. Na ostrovianskom chotári priberá vodu zo studne „Pro lipkách“ a na strednom svojom toku ešte z dvoch prameňov. Vyviera na ražňanskom chotári.
V roku 1909 podľa toho potoka dostali meno Ostrovjany (Osztropataka = Ostrovpataka) maďarské meno Osztópataka (Ostópataka). Osztó = deliaci, patak = potok Ţ „deliaci potok“.
Obec Ostrovany mala počas svojho vývoja viacero názvov:
1248 Osztropotoka, 1786 Osstrawjani, 1399 Ostropotak, 1920 Ostrovany, 1773 Ostrowjany, 1927 Ostroviany, 1948 Ostrovany – ostroviansky, Ostrovanec, -ianka.
zdroj: www.ostrovany.sk