Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Objektív s pevným ohniskom
    Má jednoduchšiu konštrukciu ako objektívy s meniteľným ohniskom, väčšiu svetelnosť a menšie rozmery a vďaka pevnému ohnisku kvalitnejšiu kresbu.
  • DPI - body na palec
    Dots Per Inch – počet bodov na palec. Grafické rozlíšenie. Určuje, koľko bodov je umiestnených na ploche s rozmermi 1x1 palec.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Farský Rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice Solivar

 
 

Obec: Solivar

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 08.10.2012

Miniplanéta

48.978529,21.269282

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Farský Rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice v Solivare

Koncom 13. storočia dostali solivarskí obyvatelia oprávnenie začať so stavbou kostola na pravom brehu rieky Torysa. Proti tomuto tvrdeniu sa však postavili niektorí historici. V každom prípade v roku 1413 dal Juraj Soós de Soóvar postaviť kostol, z ktorého časť stojí dodnes. Tento fakt potvrdzuje tabuľa nad vchodom do dnešného farského kostola, do ktorej je vytesaný gotickým miniskulovým písmom nápis:

Istam Ecclesiam
Fecit Magister Simon
Filius Magistri Hohanis Soos
Dicti de Sowar anno Dni
Millesimo CCCCXIII

Tento kostol
postavil majster Šimon
syn majstra Jána Soos
zvaného zo Solivaru roku Pána
tisíc 413.

Z tohto kostola ostala do dnešného dňa len loď, ktorá má všetky znaky pôvodnej gotickej stavby. Klenba je postavená na štyroch kamenných pilieroch. Nepokojné revolučné roky a mor v 16. storočí neobišli ani solivarský kostol. Po dosadení farára dostala otázka farského kostola iné rozmery (doteraz bol farským kostol Sv. Štefana Uhorského na Hrádku).

Keď sa r. 1751 farár Ján Kelner spolu s kaplánom presťahovali do novej farskej budovy postavenej na rozmedzí Solivaru a Soľnej bane, bolo potrebné vyriešiť aj otázku nového farského kostola, nakoľko vo farnosti okrem Soósovskeho kostola nebol vhodnejší. Dôvody pre jeho rekonštrukciu vrchnosť uznala a poukázala na jeho opravu 1200 forintov.

Zvyšok nákladov uhradil gróf Anton Grassalchovich. Takto bol vybudovaný dnešný farský kostol Najsvätejšej Trojice. Reštaurovaný bol v roku 1900. Bol rozšírený na východnej strane o sanktuárium a na západnej strane o vestibul. Pribudovaná bola sakristia a nové vstupné dvere. Z uvedeného vyplýva, že kostol je síce pôvodne gotický, ale bol postavený postupne, preto v sebe obsahuje aj iné prvky.

Je to trojloďová stavba, pričom bočné lode sú od strednej lode oddelené štyrmi piliermi. Nad oblúkom v hlavnej lodi je nástenná maľba Najsvätejšej Trojice s Pannou Máriou. V optickom strede sanktuária je umiestnený hlavný oltár, ktorý však už nie je pôvodný.

V bočných lodiach boli tiež umiestnené oltáre zakúpené p. farárom F. Fabianom v šesťdesiatych rokoch. V presbytériu bola vzácna rokoková kazateľnica z polovice 18. storočia nezvyčajných tvarov. Avšak v rámci pokoncilovej liturgickej reformy bola odstránená.

 

zdroj: solivar.fara.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané