- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Nepravá zrkadlovka
Kompaktný fotoaparát s elektronickým hľadáčikom, ktorý simuluje prenos obrazu do hľadáčika cez objektív. Nepravá zrkadlovka sa označuje aj EVF, čo je skratka pre elektronický hľadáčik (Electronic viewfinder). - Dynamický rozsah
Rozsah jasov, ktoré sú schopné zachytiť jednotlivé body snímača. Jasy scény presahujúce dynamický rozsah snímača sa na fotografii prejavujú ako prepaly a tiene (čierne plochy).
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Gréckokatolícky chrám svätého Michala archanjela v Dačove
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Kostoly a Kaplnky
Gréckokatolícky chrám svätého Michala archanjela v Dačove
(zobrazená panoráma)
Panorámy Slovenska na Google Maps
Gréckokatolícky chrám svätého Michala archanjela
Prvú písomnú zmienku o obci máme z 13. storočia (r.1278), kedy celú oblasť Šariša dostal do dedičstva rod Tarczayovcov. Obec dostala pomenovanie DZACÓ. Za kráľa Žigmunda (začiatok 15. storočia) kolonizovali Šariš nemeckí kolonisti a Ďačov v tom čase dostal názov Deutschdorf. Od r. 1440 má v správe Ďačov spolu s celým Šarišom Ján Jiskra z Brandýsa. Z tých čias pochádza aj dnešný, pôvodne gotický chrám zasvätený sv. Michalovi - archanjelovi. Táto stavba z poslednej tretiny 13. storočia bola v renesančných časoch a barokových časoch viackrát upravovaná a obnovovaná. V starých spisoch nájdeme aj zmienku o drevenom gr.-kat. kostolíku, ktorý neskôr vyhorel.
V malebnom regióne Hornej Torysy, v obci Ďačov, 2 km západne od mesta Lipany sa nachádza málo známa a hodnotná pamiatka. Gréckokatolícky ranogotický kostol z prelomu 13. a 14. storočia pritom esteticky zapadá do krajinársky veľmi pôsobivého prírodného prostredia.
Chrám bol vybudovaný na menšej vyvýšenine (433 m n. m.) pravobrežnej terasy miestneho potoka, v centre stredovekej osady Zechev. Dedina neskoršie známa ako Ďačov (v zmysle skrátenia od Ďačov vrch) bola založená osadníkmi zo starších obcí v doline Torysy koncom 13. stor. Ako bolo v stredoveku zvykom, čoskoro po usadení si miestne obyvateľstvo postavilo chrám.
O prosperite tohto regiónu v 13. - 14. stor. a bohatstve jeho majiteľov Tekulovcov svedči pomerne rozmerný murovaný kostol s mohutnou vežou. Podľa architektúry sa odhaduje obdobie jeho výstavby na začiatok 14. stor. a podľa archívneho výskumu stál určite už v 30. rokoch 14. stor., keď v miestnej farnosti pôsobil farár Henrich.
Ranogotická stavba pozostávala zo štvorcového presbytéria, sakristie, lode a hranolovej veže. Interiér bol zaklenutý krížovou rebrovou klenbou vo svätyni, rovným stropom v lodi a valenou klenbou v sakristii. Interiér osvetľovali úzke ranogotické okenné otvory. Do chrámu sa vstupovalo portálmi od juhu a od západu. V 17. a 18. stor. bol kostol upravený, najvýraznejšie sa zmenili ostenia okien. Takmer všetky pôvodné gotické okná boli rozširovaním otvorov zničené. Zostalo len jedno, vo východnej stene presbytéria, no i to bolo potom v 60. rokoch 20. stor. vybúrané. Ešte začiatkom 20. stor. bol kostol obnovovaný, pričom vznikli nové zvukové okná v hornej časti veže.
Dodnes zostala pôvodná hrubá stavba z obdobia jej vzniku, čiže múry lode, veže, svätyne a sakristie. Presbytérium je zaklenuté pôvodnou gotickou krížovou rebrovou klenbou, s kamennými rebrami klinového profilu, dosadajúcimi na nevystupujúce konzoly ukončené ihlanom. Rebrá sú prekrížené v kruhovom svorníku so štítom a holubicou. Vo svätyni sa zachovalo ešte gotické pastofórium - kamenný výklenok s trojlaločným záklenkom vo východnej stene. V pôvodnom víťaznom oblúku je osadený rozmerný drevený ikonostas, po rekonštrukcii.
Severne pristavaná sakristia je krytá pôvodnou valenou, značne nesúmernou klenbou. V plnej miere zostala stáť stredoveká obranná veža. Jej podvežie je prístupné portálom s netradične lomeným záklenkom. Mohutná predstavaná veža je až šesťpodlažná a opatrená je úzkymi, obdĺžnikovými okennými otvormi so šikmým ostením (strieľňami).
Podobný štrbinový otvor sa nachádza taktiež vo východnej stene presbytéria.
Pomerne veľký kostol s vysokým úzkym krovom, gotického tvaru je hodnotným dokladom stredovekej sakrálnej architektúry severného Šariša a reprezentačnou ukážkou vidieckej gotiky.
zdroj: grk-dacov.sk