Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Bajonet
    Slúži na pripevnenie výmenného objektívu k telu fotoaparátu. Zabezpečuje tiež komunikáciu tela s objektívom, napríklad pri ostrení.
  • Ekvivalent ohniskovej vzdialenosti
    Hodnota, ktorá určuje ohniskovú vzdialenosť objektívu pri digitálnom fotoaparáte voči kinofilmovému fotoaparátu (35mm)
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Renesančný kaštieľ a gréckokatolícka baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža v Šarišských Michaľanoch

 
 

Obec: Šarišské Michaľany

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 14.08.2011

Miniplanéta

49.068174, 21.13243

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 
 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Renesančný kaštieľ v Šarišských Michaľanoch

V Šarišskej župe ich postavili 90. Na mieste dnešného kaštieľa v Šarišských Michaľanoch stála už v 15. storočí zemianska kúria, ktorá bola v období rokov 1585 – 1642 prebudovaná na renesančný kaštieľ. Bola to prízemná budova so štyrmi nárožnými baštami, charakteristickými pre kaštiele východného Slovenska. Jeho pôvodný vzhľad bol čiastočne narušený neskoršími prestavbami. Hoci kaštieľ nevyniká prepychom, predsa má architektonickú hodnotu. Jeho vnútrajšok je bohatý na dekoratívne prvky, svedčiace o zručnosti majstrov.

Napriek rozsiahlejšej barokovej úprave v roku 1746 si kaštieľ v podstate zachoval svoj renesančný charakter z doby výstavby. Zachovalo sa pôvodné členenie interiéru, renesančný klenbový systém, ako aj architektonicko – výtvarné riešenie jednotlivých priečelí budovy s hladkými fasádami a renesančnými kamennými okennými osteniami. K zaujímavým prvkom patrí nesporne dekoratívne bifórium vo fasáde juhovýchodnej nárožnej veže, vytvorené dvoma polkruhovo ukončenými oknami, ktoré sú členené stĺpikmi so žliabkovaním. Výtvarnú hodnotu architektonicky pomerne jednoduchého objektu zvyšuje taktiež baroková štuková výzdoba stropu jednej z vnútorných miestností kaštieľa ( kancelária prednostu obecného úradu ) s plastickou rastlinnou ornamentikou a typickými figurálnymi prvkami baroka – postavičkami putti.

Pri renesančnom kaštieli bol pôvodne park, ktorý v rokoch 1945 – 1949 vyrúbali. Park a renesančný kaštieľ boli predtým ohradené kamenným múrom, vysokým miestami 2 – 3 metre. Vo výklenku pri vchode stála socha Jána Nepomuckého. Múr postupne zváľali a kamene použili na výstavbu cesty cez obec. V decembri 1982 začala komplexná pamiatková obnova. Jej investorom sa stal Krajský ústav štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Prešove. Projektovú dokumentáciu vypracoval Stavoprojekt. V roku 1987 stavebnú časť rekonštrukcie ukončili, vrátane reštaurovania štukového stropu a úpravy priľahlého parku. Rekonštrukcia si vyžiadala 10 miliónov korún.

Obnovený komplex začal slúžiť svojmu novému účelu kultúrno – spoločenským potrebám obce. V súčasnej dobe sa nachádza v budove renesančného kaštieľa obecný úrad, matričný úrad a zasadačka obecného úradu.

Baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža

Kaplnka Povýšenia sv. Kríža bola postavená okolo roku 1736. Slúžila rodine grófa Tomáša SZIRMAYA. Je súčasťou renesančného kaštieľa, ktorý bol postavený po barokovej prestavbe. Kaplnka je pristavená k jeho severozápadnej veži. Tvorí ju jednoloďová stavba s polygonálne uzatvorenou svätyňou a pribudovanou sakristiou. Fasády kaplnky majú typický barokový dekor, tvorený bohatou štukovou výzdobou okenných šambrán a ozdobným prelamovaným barokovým štítom, ktorý uzatvára vstupné priečelie.

Nad vchodom je nástenná maľba sv. Floriána, nad ktorou sa nachádza erb rodiny SZIRMAYOVCOV a slnečné hodiny. Na drevenej veži sa nachádza dvojramenný kríž.

zdroj: Marek Sekerák - Šarišské Michaľany

 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané