Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Objektív s pevným ohniskom
  Má jednoduchšiu konštrukciu ako objektívy s meniteľným ohniskom, väčšiu svetelnosť a menšie rozmery a vďaka pevnému ohnisku kvalitnejšiu kresbu.
 • Makropredsádka
  Prídavný optický prvok, ktorý slúži na zväčšenie ohniskovej vzdialenosti objektívu a umožňuje fotografovanie z kratšej vzdialenosti od objektu.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

 
 

Obec: Orkucany pri Sabinove

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 29.01.2012

Miniplanéta

49.088555,21.112697

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Nezvyčajné panorámy

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

Kostol Obetovania Pána (pôvodne Očisťovania Panny Márie) bol pôvodne ranogotický z konca 13. storočia. Neskoršie bol prestavaný v barokovom štýle (1710). Klasicisticky bol upravený v roku 1847. Pri požiari v roku 1910 bol značne poškodený a potom opravený. Pôdorys kostola tvorí jednoloďová stavba so štvorcovým presbytériom a predstavanou vežou.

V presbytériu je pôvodná gotická krížová rebrová klenba s vyžľabenými klinovými rebrami, ktoré sa zasekávajú priamo do steny. Priestor medzi rebrami je vymaľovaný. V každom zo štyroch polí je jeden evanjelista so svojím symbolom. Na východnej strane presbytéria je pôvodné gotické okno s ostením a kružbami, z vnútornej strany zamurované. Po požiari v roku 1910 dostala loď bohato vymaľovaný rovný strop.

Fasády sú členené polkruhovo, zakončené veľkými oknami. Predstavaná veža má v strednej časti štrbinové okná. Horná časť s polkruhovo zakončenými zvukovými oknami je nadstavená. Vo veži sú aj v súčasnosti umiestnené dva zvony. Na západnej strane stavby sú oporné piliere, vytvárajúce malú predsieň.

Interiér kostola Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

Vnútorné zariadenie kostola je nové. Zo staršieho inventára sa nezachoval neskoro-barokový bočný oltár Narodenia s vrúbkovanými pilastrami, volutami a ružami z polovice 18. storočia. Pôvodne bola v kostole aj rokoková kazateľnica z obdobia okolo roku 1740, s obrazmi cirkevných otcov na parapete.

Na povale boli fragmenty neskorobarokových plastík, ktoré, pravdepodobne, pochádzali z pôvodného hlavného oltára (z prvej tretiny 18. storočia). Aj teraz je v kostole rokokový kalich z roku 1763.

Súčastnosť kostola Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

V súčasnosti sa v kostole nachádzajú tri oltáre. Hlavný oltár Obetovania Pána pochádza z druhej polovice nášho storočia. Je na ňom socha Panny Márie s Ježiškom v náručí a v ruke drží košík s dvoma hrdličkami. Po stranách tohto súsošia sú sochy sv. Cyrila a Metoda.

Súčasťou bočného oltára Ružencovej Panny Márie je aj obraz, na ktorom je znázornené obetovanie Ježiša v chráme. Druhý bočný oltár je zasvätený sv. Jozefovi. Jeho súčasťou je taktiež obraz Sv. rodiny.

zdroj: farnostsabinov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané