Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Scénický režim
  Automatický režim fotoaparátu. Na rozdiel od režimu AUTO má prispôsobené niektoré nastavenia.
 • Megapixel
  Megapixely sa využívajú v digitálnej fotografii na vyjadrenie rozlíšenia čipu fotoaparátu. Rozlíšenie čipu fotoaparátu určuje, aké maximálne rozmery môže mať výsledná fotografia.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

 
 

Obec: Orkucany pri Sabinove

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 29.01.2012

Miniplanéta

49.088555,21.112697

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Nezvyčajné panorámy

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

Kostol Obetovania Pána (pôvodne Očisťovania Panny Márie) bol pôvodne ranogotický z konca 13. storočia. Neskoršie bol prestavaný v barokovom štýle (1710). Klasicisticky bol upravený v roku 1847. Pri požiari v roku 1910 bol značne poškodený a potom opravený. Pôdorys kostola tvorí jednoloďová stavba so štvorcovým presbytériom a predstavanou vežou.

V presbytériu je pôvodná gotická krížová rebrová klenba s vyžľabenými klinovými rebrami, ktoré sa zasekávajú priamo do steny. Priestor medzi rebrami je vymaľovaný. V každom zo štyroch polí je jeden evanjelista so svojím symbolom. Na východnej strane presbytéria je pôvodné gotické okno s ostením a kružbami, z vnútornej strany zamurované. Po požiari v roku 1910 dostala loď bohato vymaľovaný rovný strop.

Fasády sú členené polkruhovo, zakončené veľkými oknami. Predstavaná veža má v strednej časti štrbinové okná. Horná časť s polkruhovo zakončenými zvukovými oknami je nadstavená. Vo veži sú aj v súčasnosti umiestnené dva zvony. Na západnej strane stavby sú oporné piliere, vytvárajúce malú predsieň.

Interiér kostola Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

Vnútorné zariadenie kostola je nové. Zo staršieho inventára sa nezachoval neskoro-barokový bočný oltár Narodenia s vrúbkovanými pilastrami, volutami a ružami z polovice 18. storočia. Pôvodne bola v kostole aj rokoková kazateľnica z obdobia okolo roku 1740, s obrazmi cirkevných otcov na parapete.

Na povale boli fragmenty neskorobarokových plastík, ktoré, pravdepodobne, pochádzali z pôvodného hlavného oltára (z prvej tretiny 18. storočia). Aj teraz je v kostole rokokový kalich z roku 1763.

Súčastnosť kostola Obetovania Pána v Orkucanoch pri Sabinove

V súčasnosti sa v kostole nachádzajú tri oltáre. Hlavný oltár Obetovania Pána pochádza z druhej polovice nášho storočia. Je na ňom socha Panny Márie s Ježiškom v náručí a v ruke drží košík s dvoma hrdličkami. Po stranách tohto súsošia sú sochy sv. Cyrila a Metoda.

Súčasťou bočného oltára Ružencovej Panny Márie je aj obraz, na ktorom je znázornené obetovanie Ježiša v chráme. Druhý bočný oltár je zasvätený sv. Jozefovi. Jeho súčasťou je taktiež obraz Sv. rodiny.

zdroj: farnostsabinov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané