Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Lens – šošovka
  Šošovka je predmet vyrobený zo skla alebo priehľadného plastu slúžiaci na ovplyvnenie šírenia svetla. Šošovky sú základnou súčasťou objektívu fotoaparátu.
 • JPEG
  Grafický formát, v ktorom sa ukladajú fotografie pre použitie v počítači a pre zverejnenie na internete. Pri prevode do JPEG formátu sa časť údajov stratí, čím sa značne zmenší veľkosť súboru.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Rieka Torysa pri Sabinove - jesenná panoráma

 
 

Obec: Sabinov

Typ: Panorámy prírody

Dátum pridania: 17.01.2012

Miniplanéta

49.09907,21.098229

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Panorámy prírody

Nezvyčajné panorámy

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Rieka Torysa - popis

Torysa pramení v lone Levočského pohoria, západne od obce Torysky. Tečie najskôr na sever, potom na východ a veľkým oblúkom sa stáča na juh. Tento smer si udržuje od Prešova až po ústie do Hornádu na r. km 15,8. Odvodňuje asi 1350 km2. Dĺžka splavovanej časti je 91 km.

Torysa je splavná z Lipian. Tam tečie širokým údolím, ohraničeným na severe Čergovským pohorím, na juhu Šarišskou vrchovinou. Jej koryto sa rozlieva do radu ramien, ktorými voda rýchlo prúdi cez početné piesčiny a štrkové lavice. Miestami sú v rieke padlé stromy.

Pod Prešovom vteká medzi lúky, kde pokojne meandruje. Míňa Slanské vrchy, silueta ktorých vytvára vzdialený rámec tejto časti toku. Okolie rieky je pokojné, ničím nerušené, avšak pomerne jednotvárne. Býva tu veľa vodného vtáctva, ale aj komárov.

Rieka Torysa - zaujímavosti

Sabinov - mesto s opevnením z 15. stor. a gotickým kostolom z 15.-16. stor., pôvodne gotická kaplnka premenená na zbarokizovaný kostol, renesančné lýceum zo 16. stor. (múzeum) a zvonica zo 17. stor.

Veľký Šariš - ranogotický kostol z 13. stor., gotická kaplnka zničeného renesančného zámku; východisko vychádzok k zrúcanine gotického hradu Šariš z 13. stor.

Prešov - okresné mesto, kultúrne a hospodárske centrum Šariša, mestská pamiatková rezervácia; dve divadlá, galéria, Krajské múzeum; Prešovská univerzita; vo štvrti Haniska pamätník sedliackeho povstania z r. 1831; radnica z rokov 1511-1520 (národná kultúrna pamiatka), gotický a dva barokové kostoly.

zdroj: www.infoglobe.sk

 

pozn.: Minulý rok bol na zrážky veľmi chudobný a tak na mieste kde som fotil túto panorámu obvykle býva plynulý tok vody, no veľa  tomu domohla aj povodeň pred niekoľkými rokmi, ktorá úplne zničila vymurovaný vodopád, ktorý zadržiaval vodu a tak bola hladila vždy až po most do obce Ražnany

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané