Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
 • Manuálne ostrenie
  Využíva sa v prípadoch, kedy automatické ostrenie zlyhá. Možnosť manuálne ostriť majú výmenné objektívy zrkadloviek a niektorých vyspelých kompaktných fotoaparátov.
 • Citlivosť ISO
  Rovnako ako u filmových fotoaparátov vyjadruje ISO citlivosť filmu, u digitálnych vyjadruje citlivosť senzora.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
 • Slovník
  (28.03.2013)
  Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
  viac ...
 • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
  (28.12.2012)
  Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
  viac ...
 • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
  (24.11.2012)
  Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
  viac ...
 

Greckokatolícky kostol v Sabinove

 
 

Obec: Sabinov

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 13.07.2011

Miniplanéta

49.101121, 21.102003

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Greckokatolícky kostol v Sabinove  

Greckokatolícky kostol v Sabinove
(zobrazená panoráma)

Kostoly a Kaplnky

Panorámy prírody

Nezvyčajné panorámy

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História gréckokatolíckej cirkvi

Hoci počiatky samostatnej gréckokatolíckej farnosti v meste Sabinov sú zviazané až s príchodom misionárov otcov redemptoristov na koncu prvej polovice 20. storočia (chrám bol postavený už na jeho začiatku), prítomnosť gréckokatolíckych veriacich môžeme doložiť už oveľa skôr.

Podľa záznamov z Magistrátu mesta Sabinova uložených v Štátnom oblastnom archíve v Prešove v časti Knihy sa dozvedáme, že gréckokatolíci sa do mesta prisťahovali z blízkych obcí, v ktorých žili príslušníci byzantského obradu a ich prítomnosť je istá po roku 1711.

Spočiatku nepatrili k vyšším spoločenským vrstvám, zaoberali sa poľnohospodárstvom a inými sezónnymi prácami. Nemali na pôde mesta vlastnú cirkevnú organizáciu, ale ako filiálka patrili k farnosti Drienica. Ich počet vzrastal úmerne pokračujúcemu prisťahovalectvu. Tak v roku 1771 žilo v Sabinove 131 gréckokatolíkov a v roku 1772 narástol na 175 a ich podiel na konfesijnej skladbe obyvateľstva predstavoval 6,7 %, resp. 9 %.

Podľa Schematizmu (rukopis) Mukačevskej eparchie z roku 1788 v Sabinove žilo 203 gréckokatolíckych veriacich. Podľa počtu veriacich tvorili najväčšiu filiu drienickej (šomskej) farnosti. Farnosť bola dotovaná mestom. Farár dostal (okrem naturálnych dávok, štóly a užívania polí) plat z mestskej pokladnice, začiatkom 19. storočia vo výške 60 zlatých, neskôr 150 zlatých.

História kostola

Magistrát sa snažil zbaviť patronátneho práva voči drienickej farnosti a obmedzoval ju v dovtedajších užívateľských právach (slobodná ťažba dreva). Farár však do konca storočia dostával od mesta 200 zlatých ročne a mal právo na isté množstvo dreva z mestských lesov. Vzhľadom na rýchly početný rast, rozhodli sa gréckokatolíci v Sabinove pre stavbu vlastného chrámu. Základný kameň posvätil drienický farár Michal Repák 10. septembra 1899. Na nový chrám prispel Sabinovský občan Juraj Antol sumou 7 000 zlatých. O jeho veľkých zásluhách svedčí aj pamätná tabuľa v pred­sieni chrámu. Hrobka tohto dobrodincu je v kaplnke Nanebovstúpenia Pána v Šarišských Sokolovciach.

Na žiadosť prešovského gréckokatolíckeho biskupa sa mesto zaviazalo poskytnúť na stavbu kostola bezplatne miesto a materiál (všetok kameň, 50 m3 dreva a 10 000 tehál).

Na začiatku 20. storočia Gréckokatolícka cirkev v Sabinove už bola druhou najsilnejšou (najpočetnejšou), predstavujúcou 18,5 % obyvateľov mesta. Najvýznamnejšou udalosťou v živote miestnych gréckokatolíkov bolo posvätenie nového chrámu zasvätenému sv. Jurajovi, veľkomučeníkovi. Posviacku vykonal dňa 30. mája 1904 prešovský biskup Dr. Ján Vályi.

zdroj: www.grkat-sabinov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané