Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Rybie oko
    Typ objektívu, ktorý má záber 180 stupňov a poskytuje kruhový obrázok. Pôvodne bol vyvinutý na fotografovanie celej oblohy.
  • Nepravá zrkadlovka
    Kompaktný fotoaparát s elektronickým hľadáčikom, ktorý simuluje prenos obrazu do hľadáčika cez objektív. Nepravá zrkadlovka sa označuje aj EVF, čo je skratka pre elektronický hľadáčik (Electronic viewfinder).
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Interiér Rímskokatolíckeho kostolíka Panny Márie v Sabinove

 
 

Obec: Sabinov

Typ: Kostoly a Kaplnky

Dátum pridania: 13.07.2011

Miniplanéta

49.102737, 21.097016

 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Panorámy prírody

Nezvyčajné panorámy

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

História kostolíka Panny Márie

Prvá zmienka o tomto kostolíku je z roku 1375, keď biskup Mikuláš (pápež ?) nariadil egerskému biskupovi Michalovi, aby tu dal postaviť kaplnku. Túto mali postaviť za pomoci sudcu Hermana, dobrodincov a obyvateľov mesta.

Pôvodne šlo o jednoloďovú kaplnku, ktorá bola postavená v gotickom štýle. Kostol tvoril v základe jednoloďový priestor s presbytériom uzatvoreným apsidou. Tento však v roku 1484 rozšírili prístavbou južnej kaplnky. Z pôvodne jednoloďovej stavby takto vznikol rozšírený dvojloďový priestor. K tomuto dvojloďovému kostolíku neskôr pristavali aj sakristiu. Táto sa nachádza na južnej strane kostola. Po prevzatí piaristami v roku 1738 bol celý kostolík prestavaný a kompletne zbarokizovaný.

Do kostola viedol pôvodne len jeden vchod, a to zo západnej strany cez malú vstupnú predsieň. Až pri barokovej prestavbe kostola v roku 1738 urobili ešte jeden vchod zboku. Tento vedie zo severnej strany kostola priamo do hlavnej lode. Po týchto stavebných úpravách sa kostol ako taký zachoval až do súčasnosti.

Vo vnútri kostola je presbytérium zaklenuté barokovou valenou klenbou, v ktorej je uprostred umiestnený malý sanktusík. Strop nad presbytériom je vymaľovaný. V maľbe je znázornený výjav nanebovzatia Panny Márie. Vo väčšej, hlavnej lodi, sú pruské klenby, ktoré sú pospájané s medziklenbovými pásmi. Celý strop takto dosadá priamo na nosné piliere a podobne ako strop v presbytériu, je celý vymaľovaný. Menšia bočná loď je otvorená do väčšej lode dvoma arkádami. Na jej strope sa nachádzajú celkove dve polia, ktoré sú zaklenuté krížovou klenbou a celé vymaľované. Na západnej strane kostola sa nachádza malá predsieň, ktorá je z vonkajšej strany zdobená portálom. Tento je súčasťou západnej fasády, ktorá podobne ako celý vonkajšok kostola, je úplne hladká. Západné vstupné priečelie kostola je okrem toho zakončené štítom v tvare trojuholníka.

Oltáre v kostole Panny Márie

Kaplnka mala pôvodne tri oltáre, ku ktorým bol neskôr pridaný štvrtý, ktorý sa nachádzal v bočnej lodi. Hlavný oltár je postavený v rokokovom štýle. Dominuje mu plastika Immaculaty stojacej na mesiaci a okolo jej hlavy je dvanásť hviezd. Samotný oltár pochádza z polovice 18. storočia. Za oltárom je zobrazená stĺpová architektúra v nástennej maľbe.

Dva bočné oltáre boli pôvodne klasicistický komponované. Na jednom bol obraz sv. Jozefa a na druhom sv. Anny. Oba bočné oltáre mali klasicistickú stĺpovú architektúru a pochádzali zo začiatku 19. storočia. Ani jeden sa už však v súčasnosti v kostole nenachádza. Odstránili ich pri poslednej oprave kostola v rokoch 1999 - 2000.

V južnej bočnej lodi kostola bol umiestnený oltár sv. Kríža. Bol neskorobarokový a zdobila ho udalosť Ježišovho ukrižovania na Golgote. Pochádzal z rokov 1730 – 1740. Dominoval mu obraz Nesenie kríža. Pôvodne išlo o barokový obraz z 18. storočia. Aj tento oltár bol pri poslednej oprave kostola odstránený. Nahradili ho veľkým dreveným krížom umiestneným na stene kostola.

Súčasťou tohto oltára bol aj voľný obraz svätca v rehoľnom rúchu piaristov. Aj ten bol, podobne ako oltár, neskorobarokový a pochádzal z polovice 18. storočia. Za oltárom sa nachádzala, podobne ako za ostatnými bočnými oltármi, nástenná maľba s renesančným epitafom z konca 16. storočia.

V interiéri kostola sa po barokizácii nachádzali dve barokové nástenné maľby. Prvá sa nachádza v presbytériu za hlavným oltárom a ostala aj po poslednej oprave kostola, kým druhá bola za oltárom južnej kaplnky, ale túto pri poslednej oprave kostola zamaľovali.

zdroj: www.farnostsabinov.sk

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané